Valtuustoryhmä 2021-2025

Kaupunginvaltuusto on kaupungin ylin päättävä toimielin. Valtuusto ohjaa kaupungin toimintaa ja taloutta päättämällä muun muassa kaupungin talousarviosta. Se päättää myös kaupungin veroprosenteista, maksujen yleisistä perusteista ja lainanotosta.

Valtuusto päättää hallintosäännössä kaupungin organisaatiorakenteesta, toimielinten roolista sekä virastojen toimivallan jaosta. Se asettaa kaupunginhallitukselle, lautakunnille ja liikelaitoksille tavoitteita ja seuraa niiden toteutumista tilinpäätöksessä.

Kokoomuksen valtuustoryhmän muodostavat 14 valtuutettua ja 5 ensimmäistä varavaltuutettua. Ryhmän puheenjohtaja toimii Sami Pikkuaho ja varapuheenjohtajina Hanna Haipus ja Tomi Kaismo.

Hanna Haipus 

Diplomi-insinööri, liiketoimintajohtaja

hanna.haipus@ouka.fi

Janne Heikkinen 

Kansanedustaja    

040 555 4263

janne.heikkinen@ouka.fi

Niilo Heinonen 

Tiedotussihteeri, opiskelija

044 030 0851 

niilo.heinonen@ouka.fi

Jarmo J. Husso 

Toimitusjohtaja

040 068 0291 

jarmo.husso@ouka.fi

Juha Hänninen  

TM, majuri evp.. Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

040 034 0359

juha.hanninen@ouka.fi

Hanne-Mari Juntunen

Oikeusnotaari, opiskelija

hanne_mari_j@hotmail.com

Tomi Kaismo

Yrittäjä

045 6707600

tomi.kaismo@ouka.fi

Paavo Koho

Lääketieteen kandidaatti

koho.paavo@gmail.com



Jari Laru

Yliopistolehtori

040 511 8478

jari.laru@ouka.fi

Matti Matinheikki

Toimitusjohtaja

0447031112

matti.matinheikki@oak.fi

Mikko Merihaara

Diplomi-insinööri, tuotekehityspäälikkö

040 543 1224

mikko.merihaara@ouka.fi

Sami Pikkuaho

Toimitusjohtaja/yrittäjä

040 079 6889

sami.pikkuaho@ouka.fi

Mari-Leena Talvitie

Diplomi-insinööri, kansanedustaja

044 527 3288 (työ)

mari-leena.talvitie@ouka.fi

Erika Taube-Säkkinen

Lääkäri, yrittäjä

erika.taube@gmail.com

Tanja Suomalainen

1. varavaltuutettu 

FT

suomalainen.tanja@gmail.com

Atte Syväniemi

4. varavaltuutettu

Tekniikan kandidaatti

atte.syvaniemi@gmail.com

Juha Vuorio

2. varavaltuutettu

Diplomi-insinööri

040 500 6955

juha.vuorio@ouka.fi

Päivi Hirsso

5. varavaltuutettu

LT, erikoislääkäri

paivi.hirsso@gmail.com

Sebastian Stenfors

3. varavaltuutettu

yrittäjä

sebastian.stenfors@gmail.com