Valtuustoryhmä 2021-2025

Kaupunginvaltuusto on kaupungin ylin päättävä toimielin. Valtuusto ohjaa kaupungin toimintaa ja taloutta päättämällä muun muassa kaupungin talousarviosta. Se päättää myös kaupungin veroprosenteista, maksujen yleisistä perusteista ja lainanotosta.

Valtuusto päättää hallintosäännössä kaupungin organisaatiorakenteesta, toimielinten roolista sekä virastojen toimivallan jaosta. Se asettaa kaupunginhallitukselle, lautakunnille ja liikelaitoksille tavoitteita ja seuraa niiden toteutumista tilinpäätöksessä.

Kokoomuksen valtuustoryhmän muodostavat 14 valtuutettua ja 5 ensimmäistä varavaltuutettua. Ryhmän puheenjohtaja toimii Sami Pikkuaho ja varapuheenjohtajina Hanna Haipus ja Tomi Kaismo.

Hanna Haipus 

Diplomi-insinööri, liiketoimintajohtaja

hanna.haipus@ouka.fi

Janne Heikkinen 

Kansanedustaja    

040 555 4263

janne.heikkinen@ouka.fi

Niilo Heinonen 

Eduskuntaryhmän tiedotussihteeri, 

044 030 0851 

niilo.heinonen@ouka.fi

Jarmo J. Husso 

Toimitusjohtaja

040 068 0291 

jarmo.husso@ouka.fi

Juha Hänninen  

TM, majuri evp.. Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

040 034 0359

juha.hanninen@ouka.fi

Hanne-Mari Juntunen

Oikeustieteen maisteri

hanne_mari_j@hotmail.com

Tomi Kaismo

Yrittäjä

045 6707600

tomi.kaismo@ouka.fi

Paavo Koho

Lääkäri

koho.paavo@gmail.com



Jari Laru

Yliopistolehtori

040 511 8478

jari.laru@ouka.fi

Mikko Merihaara

Diplomi-insinööri, tuotekehityspäälikkö

040 543 1224

mikko.merihaara@ouka.fi

Sami Pikkuaho

Toimitusjohtaja/yrittäjä

040 079 6889

sami.pikkuaho@ouka.fi

Lyly Rajala

Yrittäjä, toimittaja

050 511 3170

lyly.rajala@ouka.fi

Tanja Suomalainen

Yliopettaja, FT

suomalainen.tanja@gmail.com

Mari-Leena Talvitie

Diplomi-insinööri, kansanedustaja

044 527 3288 (työ)

mari-leena.talvitie@ouka.fi

Erika Taube-Säkkinen

Lääkäri, yrittäjä

erika.taube@gmail.com


Juha Vuorio

1. varavaltuutettu

Diplomi-insinööri

040 500 6955

juha.vuorio@ouka.fi

Päivi Hirsso

4. varavaltuutettu

LT, erikoislääkäri

paivi.hirsso@gmail.com

Sebastian Stenfors

2. varavaltuutettu

yrittäjä

sebastian.stenfors@gmail.com

Aleksanteri Kekonen

5. varavaltuutettu

Kansanedustajan avustaja

Atte Syväniemi

3. varavaltuutettu

Tekniikan kandidaatti

atte.syvaniemi@gmail.com