Valtuustoryhmä

Kaupunginvaltuusto on kaupungin ylin päättävä toimielin. Valtuusto ohjaa kaupungin toimintaa ja taloutta päättämällä muun muassa kaupungin talousarviosta. Se päättää myös kaupungin veroprosenteista, maksujen yleisistä perusteista ja lainanotosta.

Valtuusto päättää hallintosäännössä kaupungin organisaatiorakenteesta, toimielinten roolista sekä virastojen toimivallan jaosta. Se asettaa kaupunginhallitukselle, lautakunnille ja liikelaitoksille tavoitteita ja seuraa niiden toteutumista tilinpäätöksessä.

Jarmo J. Husso 

Valtuustoryhmän puheenjohtaja

Toimitusjohtaja

040 068 0291 

jarmo.husso@ouka.fi

Hanna Haipus 

Valtuustoryhmän varapuheenjohtaja 

Diplomi-insinööri, liiketoimintajohtaja

hanna.haipus@ouka.fi

Janne Heikkinen 

Kansanedustaja    

040 555 4263

janne.heikkinen@ouka.fi

Niilo Heinonen 

Tiedotussihteeri, opiskelija

044 030 0851 

niilo.heinonen@ouka.fi




Juha Hänninen  

TM, majuri res. Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

040 034 0359 (koti) 

044 703 1105 (työ) 

juha.hanninen@ouka.fi

Tomi Kaismo

Yrittäjä

045 670 7600

tomi.kaismo@ouka.fi


Jari Laru

Yliopistolehtori

040 511 8478

jari.laru@ouka.fi

Mikko Merihaara

Diplomi-insinööri, tuotekehityspäälikkö

040 543 1224

mikko.merihaara@ouka.fi

Sami Pikkuaho

Toimitusjohtaja/yrittäjä

040 079 6889

sami.pikkuaho@ouka.fi

Lyly Rajala

Yrittäjä, toimittaja

050 511 3170

lyly.rajala@ouka.fi

Teija Ruokamo

Yrittäjä

050 531 9191

teija.ruokamo@ouka.fi

Mari-Leena Talvitie

Diplomi-insinööri, kansanedustaja

044 527 3288 (työ)

mari-leena.talvitie@ouka.fi

Minna Åman-Toivio

Yrittäjä

040 502 5761

minna.aman-toivio@ouka.fi

Minna Lehtovaara

1. varavaltuutettu

Luokanopettaja

minna.lehtovaara@ouka.fi

Johanna Koskelainen

2. varavaltuutettu 

Toimitusjohtaja

Pekka Simonen

3. varavaltuutettu

Senior Test Engineer

pekka.simonen@ouka.fi

Anna Rounaja

4. varavaltuutettu

Yrittäjä

anna.rounaja@ouka.fi

Asmo Saloranta

5. varavaltuutettu

Yrittäjä

asmo.saloranta@ouka.fi